Podatek zryczałtowany jest jedną z najpopularniejszych form opodatkowania, która ceniona jest szczególnie przez małych przedsiębiorców i osoby wykonujące wolne zawody. Zaletą tej formy opodatkowania są proste zasady i atrakcyjne stawki podatkowe, dzięki którym jest ona doskonałym rozwiązaniem dla wielu podatników. Sprawdź, na czym polega ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i kiedy warto z niego skorzystać.
Podatek zryczałtowany — co to jest
Podatek zryczałtowany jest uproszczoną formą rozliczania podatku dochodowego. Przez podatników zwany jest także ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (w skrócie ryczałtem). W tym systemie podatnik zobowiązany jest do zapłaty podatku dochodowego od osiągniętego przychodu. Tym samym płacący podatki nie ma możliwości pomniejszenia ich o koszty uzyskania przychodu. W rezultacie od przychodów nie może on odliczyć wydatków poniesionych w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Podatek zryczałtowany jest niezwykle prosty w rozliczaniu. Dzięki temu generuje ograniczone obowiązki księgowe i tym samym niższe koszty dla podatnika korzystającego z usług biur rachunkowych. Warto podkreślić, że brak możliwości odliczania kosztów może być korzystny. Dotyczy to szczególnie podmiotów, które generują niskie koszty działalności. Jedną z podstawowych cech ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są stałe stawki podatkowe, które uzależnione są od rodzaju wykonywanej działalności i wynoszą one od 2% do 17%.
Kto może skorzystać z ryczałtu?
Ryczałt jest podatkiem dedykowanym dla określonych grup przedsiębiorców oraz osób fizycznych, które uzyskują przychody z działalności gospodarczej lub najmu prywatnego. Przedsiębiorca, który chce rozliczać się podatkiem zryczałtowanym, nie może przekraczać 2 mln euro przychodów (w przeliczeniu na złotówki).
Co więcej, nie każdy rodzaj działalności może podlegać opodatkowaniu ryczałtem. Do rodzajów działalności wykluczonych z możliwości korzystania z podatku ryczałtowego należy na przykład działalność aptekarska, sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych czy wytwarzanie wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.
Warto pamiętać, że ryczałt jest dostępny zarówno dla jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i dla wspólników spółek cywilnych i jawnych. Jednocześnie, jeśli chcesz korzystać z ryczałtu musisz zgłosić wybór tej formy opodatkowania do odpowiedniego urzędu skarbowego.
Kiedy podatek zryczałtowany jest korzystny?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest szczególnie opłacalny w kilku przypadkach. Przede wszystkim ryczałt dedykowany jest przedsiębiorcom, którzy mają niskie koszty działalności. W ten sposób można skorzystać z uproszczonego sposobu rozliczania zapewnionego przez podatek ryczałtowy. Warto pamiętać, że ryczałt to minimum biurokracji, mniejsza liczba dokumentów i prostsze obowiązki ewidencyjne.
Niewątpliwą zaletą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są atrakcyjne stawki podatkowe. W ramach odpowiednich przepisów niektóre rodzaje działalności mogą korzystać z bardzo niskich stawek, np. 8,5% dla usług wynajmu czy 12% dla większości wolnych zawodów. Jednocześnie podatek ryczałtowy zapewnia pełną przejrzystość rozliczeń, ponieważ jasne zasady wyliczania podatku na podstawie przychodu ułatwiają planowanie finansów.
O czym trzeba pamiętać, jeśli jako przedsiębiorca wybierzesz ryczałt jako formę opodatkowania? Każda działalność ryczałtowa nie ma możliwości rozliczania kosztów działalności, więc jeśli Twoja firma będzie generować wydatki, rozważ inną formę opodatkowania. Jednocześnie każdy ryczałtowiec ma obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów. Warto pamiętać, że ryczałt nie pozwala na wspólne rozliczenie z małżonkiem oraz uniemożliwia skorzystanie z ulgi na dzieci i z niektórych innych odliczeń podatkowych.
Dlatego przed wyborem tej formy opodatkowania warto przeanalizować swoją sytuację finansową lub skonsultować się z doradcą podatkowym.