Mowa pogrzebowa – jak przygotować? O czym pamiętać?

Picture of Julian Busz
Julian Busz
mowa pogrzebowa jak przygotowac o czym pamietac

Mowa pogrzebowa kojarzy się z pogrzebami świeckimi, które dają rodzinie zmarłego więcej swobody niż ceremonie tradycyjne. Za ich prowadzenie odpowiada tak zwany mistrz ceremonii, głos oddaje się także bliskim, którzy mogą powiedzieć kilka słów o zmarłym. Przygotowujesz mowę pogrzebową i zastanawiasz się, co warto w niej zawrzeć, a czego unikać? Poniższe informacje okażą się przydatne!

 Mowa pogrzebowa – poradnik krok po kroku

 Nie da się ukryć, że tego typu przemówienia są wyjątkowe. Nie tylko ze względu na tematykę, ale również z powodu atmosfery, w jakiej się odbywają. Wiele osób ma problem z tym, by w odpowiedni sposób wyrazić swoje uczucia względem zmarłego, a także podziękować za przybycie uczestnikom pogrzebu. Postarajmy się zatem zebrać najważniejsze informacje na ten temat, jak również przedstawić je w formie listy czynności, które warto wykonać. Dzięki temu łatwiej będzie Ci uporać się z tym zadaniem. 

Przygotuj zarys mowy pogrzebowej i pomyśl nad przesłaniem

 Żeby odpowiednio uporządkować treść mowy pogrzebowej, dobrze będzie opracować coś na kształt spisu treści, a więc listy punktów, które wskazywać będą poszczególne etapy przemowy. Śmiało może korzystać jej także w trakcie wypowiedzi, żeby nie zgubić żadnego wątku i lepiej odnaleźć się w treści. 

Zobacz:  Efekt zakotwiczenia - jak nasz umysł podlega manipulacji przez pierwsze informacje, które otrzymujemy?

Jest to też dobry moment na to, aby zastanowić się nad przesłaniem. Pomyśl o tym, jakim człowiekiem była zmarła osoba: co ją wyróżniało, z czego warto ją zapamiętać. Skup się na kwestiach pozytywnych, a jeśli w życiorysie zmarłego jest jakaś „skaza”, możesz o niej wspomnieć, ale zrób to w sposób neutralny. Nie oceniaj i nie wydawaj wyroków, ponieważ na to jest już za późno, niepotrzebnie wprowadzić wtedy atmosferę niepokoju. 

Wstęp mowy pogrzebowej – jak zacząć?

 Jest to zdecydowanie najtrudniejszy moment mowy pogrzebowej. To właśnie wtedy bowiem odzywa się stres, a także inne emocje związane z odejściem bliskiej osoby i samą ceremonią. 

Żeby więc dobrze zacząć, po prostu powitaj zebrane osoby i podziękuj im za przybycie. To dobry wstęp do treści dotyczącej samego zmarłego. O czym opowiedzieć na początku? Postaraj się streścić jego życie – możesz wspomnieć o tym, skąd pochodził, gdzie dorastał i co osiągnął (wykształcenie, praca itd.). 

Dobrym pomysłem będzie także przedstawienie jego cech charakteru, pasji, czy też relacji z członkami rodziny, przyjaciółmi, współpracownikami. Wszystko to stworzy pozytywny przekaz. 

Zobacz:  Skutki starzenia się społeczeństwa - alarmujący trend, który może zniszczyć naszą przyszłość!

Rozwinięcie mowy pogrzebowej – skup się na osobistych przeżyciach

 Gdy powitasz uczestników ceremonii, podziękujesz im i omówisz najważniejsze informacje, możesz dodać coś od siebie. Przedstaw swoje wspomnienia i opowiedz o wspólnych przeżyciach. Cenne będą rozmaite anegdoty, również te zabawne, dzięki którym atmosfera się rozluźni, a bliscy będą mogli uśmiechać się do własnych wspomnień. 

Jest to ponadto czas, by dodać refleksje na temat zmarłego. Pamiętaj jednak, żeby nie oceniać i nie skupiać się na aspektach negatywnych. Jest to niepotrzebne. 

Zakończenie mowy pogrzebowej – czas podsumowań

 Na sam koniec warto jeszcze raz podziękować zebranym za przybycie i wyrazy wsparcia. Możesz także podsumować wszystko, co udało Ci się do tej pory wygłosić, by dodatkowo podkreślić swój stosunek do zmarłej osoby. 

Dobra mowa pogrzebowa, czyli jaka?

 Przygotowanie mowy pogrzebowej to bardzo trudne zadanie. Gdy w grę wchodzą emocje i żałoba po stracie, łatwo zapomnieć o wielu informacjach. Z tego powodu warto przygotować plan przemowy. 

Sama jej treść powinna być szczera, autentyczna i pozytywna. Nie zapominaj o zebranych i nie bój się osobistych przemyśleć oraz wspomnień. Mowa pogrzebowa nie może być zbyt długa, dlatego popracuj nad odpowiednim sformułowaniem myśli. 

Zobacz:  Mapa empatii - Klucz do zrozumienia potrzeb i emocji innych, który pomoże Ci zbudować silniejsze relacje!

Dobrym pomysłem okaże się przećwiczenie wszystkiego przed lustrem. Doda Ci to pewności, pozwoli również wprowadzić ewentualne poprawki, jeśli pojawi się taka potrzeba.

źródło: MORTIS Zakład Pogrzebowy Warszawa

Udostępnij:

Facebook
X
LinkedIn
Pinterest
Threads
WhatsApp